Eduvit
Dünya
Sıralaması
#0
Tanıtım Videosu
Üniversite Konumu
Edirne / Türkiye
Sayılarla
Öğrenci sayısı 45.765 +
Ulusal öğrenci sayısı 0 +
Akademik personel sayısı 1.799 +
Üniversite türü Devlet Üniversitesi
Kuruluş yılı 1982
Rektör Erhan Tabakoğlu
Yıldız Teknik Üniversitesi sosyal medya hesapları

Trakya Üniversitesi hakkında

 • TRAKYA ÜNİVERSİTESİ 1982 yılında Türkiye'nin Trakya bölgesi Edirne'de kurulmuştur. Bulgaristan ve Yunanistan ile sınırı bulunan Edirne, Balkan ülkeleri ile Avrupa ve Türkiye arasında köprü görevi gören stratejik bir jeopolitik noktada bulunuyor.
 • Üniversitemiz 14 fakülte, 4 yüksekokul, devlet konservatuarı, 10 meslek yüksekokulu ve 38 araştırma merkezinde tam donanımlı altyapısıyla 1.901'in üzerinde akademik kadrosuyla 41.000'e yakın öğrenci yetiştirmektedir. Uluslararası standartlarda eğitim kalitesine sahip olan Üniversitemiz, birçok konaklama alternatifi ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra özellikle “Bir Öğrenci de Sen Okut” projemiz ile öğrencilerimize çeşitli burs olanakları sunmaktadır. Ayrıca dil kursları, kişisel gelişim kursları, bilgisayar kursları ve Türkçe dil kursları gibi ücretsiz kurslar vererek öğrencilerimizin kişisel ve sosyal gelişimlerini destekliyoruz . Bugüne kadar 50'den fazla etkinlik düzenledik.
 • Üniversitemiz öğrencilerine akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda maddi ve manevi destek sağlamaktadır. 7/24 açık olan Trakya bölgesinin en büyük kütüphanesi Trakya Üniversitesi çatısı altında hizmet vermektedir. Üniversitemiz, burs ve yarı zamanlı istihdam imkanları ile öğrencilerinin eğitim ve kariyer hayatlarını zorlanmadan sürdürmeleri için tüm imkanlarını seferber etmektedir. Öğrencilerimiz, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun şehrin farklı lokasyonlarında bulunan yurtlarında konaklayabilirler. Ayrıca şehrin merkezi noktalarında yer alan uygun fiyatlı apartlarda, yurtlarda veya kiralık evlerde konaklayabilirler. 
 • "Balkanlar'a En Çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu" ödülüne layık görülen Trakya Üniversitesi   , 3000'i Balkanlar'dan olmak üzere 79 ülkeden 5.180 uluslararası öğrencisiyle uluslararası bir eğitim fırsatı sunuyor.
 • Balkan Üniversitelerini sosyal, akademik, sanatsal ve sportif faaliyetler alanında bir araya getiren Üniversitemiz, Balkan Üniversiteler Birliği'nin de kurucusudur. Daimi yönetim kurulu üyesi, daimi genel sekreter olan Trakya Üniversitesi , birlik çerçevesinde Balkan üniversiteleri ile öğrenci değişim hareketliliği sağlamaktadır.
 • Ayrıca Erasmus+, Mevlana ve Farabi değişim hareketliliği ve Trakya Üniversitesi ayrıcalığı ile öğrencilerimiz Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde eğitim görme imkanına da sahiptirler . ( https://disiliskiler-en.trakya.edu.tr/ )
 • Üniversitemiz sadece bilimsel gelişmelerle değil, kültürel, sanatsal ve sportif başarılarıyla da adından söz ettirebilir. 90'a yakın öğrenci grubumuzla her yıl birçok etkinlik düzenliyoruz. Trakya Üniversitesi , bölgemizde özellikle toprak, su ve toprak kirliliği başta olmak üzere  çevre sorunlarının araştırılmasını, kontrol altına alınmasını ve çözüm üretilmesini amaç edinmiş olup bu amaçla sanayi tesisleri, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapmaktadır.
 • Üniversitemiz geçtiğimiz yıl “ Greenmetric Üniversite Sıralaması”na başvurarak dünya genelinde 1000'e yakın üniversite arasında 288., ülkemizde ise 71 Türk üniversitesi arasında 16. sırada yer aldı. (https://greenmetric.ui.ac.id/rankings/overall-rankings-2021/trakya.edu.tr)
 • Engelsiz Üniversite programımız ile üniversitemizde engelli öğrencilerin üniversite olanaklarından ve hizmetlerinden eşit şekilde yararlanmalarını sağlamayı, engelli öğrencilerin akademik, sosyal, kişisel, mesleki gelişimlerini destekleyici bir ortam yaratmayı hedefliyoruz.
 • Üniversitemiz bünyesinde Enez Sahil Kamp Alanı, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Meriç Nehir Kenarı tesisleri de hizmet vermektedir. 2004 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülü'nü alan müze, Unesco Dünya Mirası Geçici Aday Listesi'nde yer alıyor.
 • Üniversitemiz yurt içinde ve yurt dışında tüm imkanlarıyla hizmet veren 1100 hasta kapasiteli Tıp Fakültesi Hastanesine sahiptir.
Geleceğe köprü Trakya Üniversitesi sloganı

Akademik Birimler

Trakya Üniversitesi'ne ait kampüsleri, fakülteleri enstitüleri ve meslek yüksek okullarını aşağıdan inceleyebilirsiniz


EECA Üniversite Sıralaması

Trakya Üniversitesi'ne ait üniversite bölümlerini aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.


❤️ üniversiteyi paylaşabilirsin

Benzer Üniversiteler

Trakya Üniversitesi'ne ait üniversite bölümlerini aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.