Eduvit
Dünya
Sıralaması
#77
Tanıtım Videosu
Üniversite Konumu
Ankara / Türkiye
Sayılarla
Öğrenci sayısı 12.185 +
Ulusal öğrenci sayısı 721 +
Akademik personel sayısı 710 +
Üniversite türü Vakıf Üniversitesi
Kuruluş yılı 1984
Rektör Kürşat Aydoğan
Yıldız Teknik Üniversitesi sosyal medya hesapları

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi hakkında

Bilkent Üniversitesi, uluslararası alanda Türkiye'nin önde gelen yüksek öğretim kurumlarından biri olarak tanınmakta ve sıralanmaktadır.

Bilkent Üniversitesi, 1984 yılında Türkiye'nin kar amacı gütmeyen ilk özel yüksek öğretim kurumu olarak kurulmuştur. Üniversite, 29 lisans ve 58 yüksek lisans programında dereceye giren 13.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenci grubunun% 63'ü burslu.

Bilkent'te eğitim dili İngilizce'dir. 760 öğretim üyesi bulunmaktadır; 34 ülkeden uluslararası öğretim üyeleri bu sayının dörtte birini oluşturmaktadır. 67 ülkeden gelen tam zamanlı uluslararası öğrenci ve değişim öğrencisi sayısı giderek artmaktadır. 

Bilkent'te yüksek standartlı bir eğitim sağlayan faktörlerin başında araştırma yapan bir fakülte gelmektedir. Akıl hocaları ve eğitmenler olarak, modern sınıflarda ve son teknoloji laboratuvarlarda öğrencilerle etkileşime girerler. Bilkent, yeni eğitim ve araştırma teknolojilerine aktif olarak yatırım yapmaktadır. Lisans öğrencileri, nanoteknoloji merkezlerinden dijital içerik oluşturma ve düzenleme laboratuvarlarına kadar yüksek teknolojiye sahip tesislerde yürütülen projelerde görev alabilirler.

 Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi, Türkiye'nin en kapsamlı akademik kütüphanesidir. Kütüphane, geniş kitap koleksiyonuna ek olarak, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin bilimsel ihtiyaçlarını karşılamak için dergilere ve veritabanlarına yerinde ve uzaktan erişim sağlar. 

Yurtlar 4.360 öğrenciye güvenli ve konforlu bir ortam sunmaktadır. Bilkent ayrıca canlı bir kampüs ortamı sunar. Müzik ve fotoğrafçılıktan satranca ve gönüllü çalışmaya kadar çeşitli alanlarda yaklaşık 100 öğrenci kulübü faaliyet göstermektedir. 500 hektarlık kampüste fitness merkezleri, atletizm alanları ve kapalı yüzme havuzu ile üç spor salonu bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Bilkent Senfoni Orkestrası, akademik yıl boyunca haftalık performanslar sergiliyor. Radyo Bilkent, uluslararası ve Türk hitleri bir arada çalıyor ve kampüsteki birçok etkinliğe sponsor oluyor.

Ülkenin başkenti Ankara'da bulunan Bilkent Üniversitesi, akademik, sosyal ve kültürel etkinliklerin merkezi olarak hizmet vermektedir.

Daha iyiye en ileriye Her şey Bilkent için İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi sloganı

Akademik Birimler

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'ne ait kampüsleri, fakülteleri enstitüleri ve meslek yüksek okullarını aşağıdan inceleyebilirsiniz


 • Fen Fakültesi
 • Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi
 • Uygulamalı Bilimler Fakültesi
 • Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 • Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
 • Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecelik Yüksekokulu
 • İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu (İDMYO)

EECA Üniversite Sıralaması

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'ne ait üniversite bölümlerini aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.


❤️ üniversiteyi paylaşabilirsin

Benzer Üniversiteler

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'ne ait üniversite bölümlerini aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.