Eduvit
Dünya
Sıralaması
#0
Tanıtım Videosu
Üniversite Konumu
İstanbul / Türkiye
Sayılarla
Öğrenci sayısı 5.134 +
Ulusal öğrenci sayısı 64 +
Akademik personel sayısı 541 +
Üniversite türü Vakıf Üniversitesi
Kuruluş yılı 2007
Rektör Prof. Dr. Ahmet Şahin
Yıldız Teknik Üniversitesi sosyal medya hesapları

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi hakkında

2007 yılında kurulan Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi (ACU), sağlık bilimleri alanına adanmış, İstanbul, Türkiye'de kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesidir. Kurucusu, girişimci ve Türkiye'nin lider sağlık kuruluşu Acıbadem Sağlık Grubu'nun kurucusu Mehmet Ali Aydınlar'dır.

Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, iki Meslek Yüksekokulu ve dört enstitü aracılığıyla 2019 yılı itibarıyla 4374 lisans ve lisansüstü öğrencisine hizmet veren ACU; Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Senoloji Enstitüsü.

 

ACU, eğitim ve araştırma amaçlı olarak bir ana yerleşke ve iki bağlı hastanede (Acıbadem Maslak Hastanesi ve Acıbadem Atakent Hastanesi) faaliyet göstermektedir. İstanbul'un Anadolu yakasında merkezi bir konumda bulunan Kerem Aydınlar Kampüsü, öğrencilere ayrıcalıklı bir üniversite hayatı sunuyor.

 

Klinik Simülasyon ve İleri Endoskopik - Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi (CASE), birden fazla bölümü bünyesinde barındırması ve gelişmiş teknolojik altyapısı ile dünyanın en kapsamlı tıp eğitim merkezlerinden biridir. CASE, CAE Academy tarafından dünya çapında sadece iki tıp eğitim merkezine verilen “Center of Excellence” sertifikasını aldı. Merkez, Avrupa Akredite Klinik Beceri Merkezleri Ağı (NASCE) ve Sağlık Hizmetlerinde Simülasyon Derneği (SSH) tarafından akredite edilmiştir ve mezuniyet öncesi ve sonrası eğitim vermektedir. Merkez kurulduğu 2013 yılından bu yana 100.000'den fazla kişiye eğitim vermiştir.

 

ACU Tıp Fakültesi'nin tıp eğitimi programı, Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu (WFME) tarafından Türkiye'de akredite edilmiş kuruluş olan TEPDAD tarafından 2017 yılından bu yana akredite edilmiştir. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, 2021 yılına kadar Hemşirelik Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından da akredite edilmiştir. Acıbadem Üniversitesi, Avrupa'nın en önemli üniversiteleri ile ikili anlaşmaları olan Erasmus programı kapsamında öğrencilerine yurt dışında saygın partner üniversitelerde eğitim görme fırsatı sunmaktadır. Tıp Fakültesi, American Association of Medical Colleges (AAMC) tarafından düzenlenen Visiting Student Learning Opportunities (VSLO) programının bir üyesidir. Üniversitenin 100'den fazla öğrencisi uluslararası olup, toplam öğrenci sayısının %2'sini oluşturmaktadır ve 29 farklı ülkeyi temsil etmektedir.

Üniversitedeki gelişmiş araştırma altyapısı, yaşam bilimleri ve biyoteknoloji alanlarında yüksek kaliteli araştırmaları kolaylaştırmaktadır. ACU ayrıca üniversite bünyesinde kurduğu Kuluçka Merkezi aracılığıyla sağlık teknolojileri ile ilgili girişimleri desteklemektedir. Merkez, kurulduğu 2017 yılından bu yana 181 projeye destek verdi.

ACU, Türkiye için araştırma odaklı sağlık üniversitesi için akademik bir kurumsal model ve Dünya'ya referans olmayı hedeflemektedir.

Türkiye'nin Sağlık Gücüne Güç Katıyoruz Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi sloganı

Akademik Birimler

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi'ne ait kampüsleri, fakülteleri enstitüleri ve meslek yüksek okullarını aşağıdan inceleyebilirsiniz


 • Tıp Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
 • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü
 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Senoloji Araştırma Enstitüsü
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Meslek Yüksekokulu

Üniversite Bölümleri

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi'ne ait üniversite bölümlerini aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.


EECA Üniversite Sıralaması

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi'ne ait üniversite bölümlerini aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.


❤️ üniversiteyi paylaşabilirsin

Benzer Üniversiteler

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi'ne ait üniversite bölümlerini aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.