Yeraltı Demiryolu (The Underground Railroad) Roman Özeti - Eduvit
Eduvit

Yeraltı Demiryolu (The Underground Railroad) Roman Özeti

2024-01-04 11:28:07

Colson Whitehead tarafından 2016 yılında Random House Yayınları'ndan yayınlanan Yeraltı Demiryolu (The Underground Railroad) kitabı, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kuzey/Güney köleliği konusunda kaleme alınan bir roman. Whitehead tarafından Kuzey/Güney köleliğini akıcı, hüzünlü ve yakıcı bir şekilde anlatılmış.

" Yeraltı Demiryolu (The Underground Railroad) kitabı, kölelik ve umut arasındaki çarpıcı bir kontrastın hikayesi."

Kitap Bilgileri

  • Yazarı: Colson Whitehead
  • Yayınevi: Random House
  • Yayın Tarihi: 2016
  • Tür: Roman

Kısa Özet

Yeraltı Demiryolu, Cora'nın Körfez'deki kölelikten kaçış öyküsünü anlatıyor. Cora, köy koleksiyonun arasından (ve esaretinden) kaçmak isteyen güçlü bir savaşçı olan Caesar ile yola çıkar. Birlikte Kuzey'e, köke ve barışa yürümektedirler. Cora, barış ve özgürlüğün peşinden sözde üstesinden gelemeyeceği tüm problemleri yenmek zorundadır.

Uzun Özet

Giriş

Yazara Colson Whitehead'in, Kuzey/Güney köleliği hakkındaki çarpıcı romanı Yeraltı Demiryolu, esaretinden kaçmak isteyen güçlü bir savaşçı olan Cora'nın Körfez'deki kölelikten kaçış öyküsünü anlatıyor. Cora, köy koleksiyonun arasından (ve esaretinden) kaçmak isteyen güçlü bir savaşçı olan Caesar ile yola çıkar. Birlikte Kuzey'e, köke ve barışa yürümektedirler. Yeryüzünde aralarında uzun bir tren yolculuğu olan Yeraltı Demiryolu ile özgürlüklerine ulaşmak istiyorlar. Whitehead tarafından kurgulanan gerçek öyküler arasındaki kölelik ve umut arasındaki çarpıcı bir kontrastın hikayesi.

Gelişme

Cora ve Caesar, Yeraltı Demiryolu'ndan nasıl faydalanacaklarını öğrenirler. Sonunda, Cora'nın özgürlüğü için savaşmaya hazırlanması gerektiğini anlarlar. Yolculuğu sırasında, Kuzey tarafındaki çoğu şehirde, kölelik işkenceleri ve kölelik tehlikesi ile karşılaşırlar. Cora, sıkıntılar ve düşmanca yaklaşımlar arasında, bir yerde kalıcı olmak için şansını arar. Fakat sürekli olarak kölelikten kaçan kişiler tarafından örgütlenen Yeraltı Demiryolu onu alıp götürür. Sırasında, Cora'nın korkuları ile başlaşması gerekiyor ve arkadaşlarının yardımıyla cesaretini öğreniyor. Cüceler, kasvetli tımarhanlar, Kuzeyle olan düşmanca anlaşmalar ve köleliğin en kötü taraflarına ulaşıyor. Cora'nın yolculuğunda arkadaşlarından bazıları hayata gözlerini yumarken, diğerleri zorluklarını büyük güce rağmen aşamıyor. Her şeye rağmen bir sona ulaşıp, Cora ve arkadaşlarının acı çekmiş geçmişlerinin arkasında bıraktıkları şeyleri anlamlandırmak için okurlarını umut ve imkana çağırıyor.

Sonuç

Yeraltı Demiryolu, kahramanlarının özgürlüklerine ulaşma yolunda yaşadıkları çileleri anlatıyor. Anlatıcının, yolculuk sırasında karşılaştıkları baskıcı gerçekleri açıkçası çoğu okurun umduğunu çok üzerinde anlatmasının nedeni, Cora'nın özgürlük sağlamaya çalışırken zorluklarla baş etmeyi öğrenmesinden kaynaklanıyor. Cora, Kuzey/Güney köleliğinin hikayesine, acımasız gerçeklerine, güç ve köleliğin masumları arasındaki oynanan oyunlara bir mesaj getiriyor. Cora özgürlüğünü ararken, savaşmaya kararlılığının ve yanındaki arkadaşlarının yardımıyla birçok tehlikeli durumdan kurtulmayı başarabilir. Sonunda, özgürlüğünün kendisi için savaşmaktan geldiğini öğrenir. Bu kitap, yolculuk sonunda, özgürlük için mücadele etme cesaretinden bahseder.

❤️ paylaşabilirsin

Benzer Makaleler