The Fault in Our Stars - (Yıldızların Altında) Roman Özeti - Eduvit
Eduvit

The Fault in Our Stars - (Yıldızların Altında) Roman Özeti

2024-01-04 20:48:41

John Green’in The Fault in Our Stars (Yıldızların Altında) kitabı, insanların yaşamlarını sorgulamaya cesaret vermek için yazılmış bir roman. Kitap, diğer John Green kitaplarından farklı olarak, 16 yaşındaki kanser hastası bir kız olan Hazel ile onun arkadaşı Gus arasında oluşan çiftin yaşadığı aşkın hikayesini anlatıyor. Yazar, Hazel'in kanser hastalığıyla nasıl başa çıktığını ve aşkın olağanüstülüğünü irdeliyor.

Kesin Bilgiler

Yazar John Green
Yayınevi Dutton Books
Yayımlanma Tarihi 10 Eylül 2012
Sayfa Sayısı 313

Kısa Özet

16 yaşındaki kanser hastası Hazel Lancaster, Indianapolis'da yaşam ve hastalıklarıyla mücadele etme sürecini konu alan John Green'in Yıldızların Altında adlı romanda baş kahramandır. Bir görev grupları sırasında tanıştığı ve onunla yakınlaşmaya başladığı 17 yaşındaki arkadaşı Ole Augustus'la (Gus) hazırlıksız olarak başlamış olan ilişkisini, yaşadığı zorlukların sevginin olumlu etkisini anlatmaktadır.

Uzun Özet

Giriş

The Fault in Our Stars (Yıldızların Altında), 16 yaşındaki kanser hastası Hazel Lancaster'ın kısa ama yoğun hayat öyküsünü anlatan bir roman. Kendisine tümör tedavisi uygulanan ve ailesinin her zaman onun yanında olduğu için onlara çok sadık olan Hazell, arkadaş arayan ve sevecen olan insanlardan biridir.

Gelişme

Hazel, bir görev grupları sırasında 17 yaşındaki arkadaşı Augustus Waters ile tanışır. Augustus, ödem ve kemik kanserinden öncekine oranla düzgün fiziksel görünümünün kendisine güven verdiğini ve özgüveninin artmış olduğunu hissetmektedir. Hazel Augustus'u özgürce yaşamaya teşvik etmektedir. Augustus’tan önce hiç aşık olan Hazel, onu yakın bir arkadaşı olarak kabul etmektedir. Augustus ise, Hazel'in ona aşık olmasından, onun evrendeki yeri hakkında daha derin bir anlayışa sahip olmasını beklemektedir. Augustus ile birlikte Amsterdam'a gittiklerinde, onları hazırlıksız bir şekilde karşılayan bir durumla karşılaşırlar.

Sonuç

John Green'in The Fault in Our Stars kitabı, bağlılık, şefkat, fedakarlık ve cesaret hakkında duygusal bir hikayedir. Kitabın temelleri, sevgi, gözyaşı, kayıp ve kurbanlık üzerine inşa edilmiştir. Kitapta anlatılan misafirperverlik ve sadeliğin izleri, okuyucunun baş tarafından olduğu gibi kalbine dokunur. Kitapta, sevginin birlikte paylaşıldığı her durumda ne kadar olağanüstü olduğu açık bir şekilde göz önüne serilmiştir.

❤️ paylaşabilirsin

Benzer Makaleler