(Pencereden Ta Düşen Adam) Özet - Eduvit
Eduvit

(Pencereden Ta Düşen Adam) Özet

2024-01-04 16:50:18

Pencereden Ta Düşen Adam- Jonas Jonasson

The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared Kısa Özet

Jonas Jonasson’un keyifli, bol kahkahalı ve dolu dolu bir hikayesi; Allan Karlsson’ın hikayesidir. Allan Karlsson, 100 yaşında ve inanılmaz bir yaşam hikayesi üzerine bir anı kitabı yazılacak kadar hayatının çok heyecanlı bir tasarısına sahiptir. O sırada erkek arkadaşı ile yaşadığı evde olduğu sırada, evden pencereden kaçıyor.Bu sırada bir suç grubunun casusluk amacıyla izlediği bir adamın arabasına biniyor ve insanların hayatına katılıyor.

Kitap Bilgileri

  • Yazar: Jonas Jonasson
  • Yayınevi: Can Yayınları
  • Yayın Tarihi: 2020
  • Sayfa Sayısı: 512

Uzun Özet

Giriş

102 yaşındaki Allan Karlsson’ın, yaşamının geri kalanını evinin sakinliğinde geçirmeyi planladığı bir gün, onu yeni bir maceraya götüren bir şekilde evden kaçma olayıyla başlar. Bu macera, tesadüfen karşılaştığı insanlarla rastlaşabileceği görülemeyen bir dünyaya kaydırır. Stokholm’den başlayıp İsveç'in dışına ve sonunda da bir uçuşa, Allan’ın macerası insanlarının hayatını dönüştürebilir.

Gelişme

Raylı sistemden bir tren ile başlayan ve sürprizli bir otobüs gezisi ile devam eden Allan’ın macerası, onu gizli kalmış bir elmas rezervinin peşinden sürükler. Allan'ın rezervi kurtarmasından birkaç saat önce, gizemli bir cinayet vakası ortaya çıkar. İşler kötüye gitmeye başlamadan, kahramanını kurtarmaları için polis onu aramaya başlar. Allan’ın bu arayışında ona bazı özellikleri oldukça yardımcı olacak insanlarla karşılaşır.

Allan, arkadaşlarının ona yardım etmesi ile yavaş yavaş arkadaş ortamına alışmaya ve sürükleyici hikayeler birbirlerine anlatmaya başlar. Yıllar önce yaşanmış olaylar ve büyük kişilerin yüzünden kazanılan tecrübeler, çocukluk arkadaşlarının ilgisini çeker. Allan’ın anlattıkları arasında yer alan Franklin D. Roosevelt, Mao Zedong ve Winston Churchill olayları, onların daha da heyecanlanmalarına neden olur.

Sonuç

Allan'ın özelliği çevresindeki insanların kalbini çelmektedir. Sonunda arkadaşları, kahramanca cesaretleri ile çok uzun süredir ele geçirmek istedikleri elmas rezervini kurtarmalarına yardımcı olur ve parayı tam olarak ait olduğu şahıslara iadesi ile biter. Kitapta Oldukça eğlenceli ve maceralı olaylar yer alır. Birinci aşamada oldukça şaşırtıcı olan olaylar, sonradan oldukça anlaşılır ve keyifli bir hikaye haline gelir. Aynı zamanda bu hikaye, yaşlandığımızda yeni maceralara girmemiz gerektiğini hatırlatıyor.

❤️ paylaşabilirsin

Benzer Makaleler