Kürk Mantolu Madonna Roman Özeti - Eduvit
Eduvit

Kürk Mantolu Madonna Roman Özeti

2023-12-29 22:16:47

Kürk Mantolu Madonna, Orhan Pamuk tarafından yazılan ve 1990 yılında yayınlanan bir roman. Orhan Pamuk tarafından aynı zamanda yönetilen ve 2014 yılında beyaz perdeye uyarlandı.

Ana karakterler

Karakter Açıklama
Mehmet Küçük yaşta babasından dul kalan tek çocuk
Şenay Hanım Mehmet'in annesi
Şükrü Bey Mehmet'in amcası
Kadriye Şükrü Bey'in eşi
Süreyya Hanım Şükrü Bey'in kız kardeşi
Türkan Hanım Şükrü Bey'in kız kardeşinin kızı
Nuran Türkan Hanım'ın arkadaşı
Doktor Reşat Küçük Mehmet'in doktoru

Kitap Bilgileri

  • Yazar: Orhan Pamuk
  • Yayınevi: İletişim Yayınları
  • Yayın Tarihi: 1990

Kısa Özet

Kürk Mantolu Madonna, Orhan Pamuk tarafından yazılan ve 90'lı yıllarda İstanbul'da geçen bir roman. Kitapta, İstanbul'un eskiden ve günümüzün karşılaştırılarak anlatıldığı bir hikâye anlatılıyor. Kürk Mantolu Madonna, İstanbul'da yaşayan iki aile arasındaki zorlukların, dostlukların, tutkuların ve tüm kıyışma sürecinin hikâyesi.

Uzun Özet

Giriş

Kürk Mantolu Madonna, Orhan Pamuk tarafından yazılan ve 1990 yılında yayınlanan bir roman. Orhan Pamuk tarafından aynı zamanda yönetilen ve 2014 yılında beyaz perdeye uyarlandı. Kitabın konusu İstanbul'da yaşayan iki aile arasındaki ilişkilerdir. Kitabın ana karakteri olan küçük Mehmet, babasından dul kalan tek çocuktur. Kitabın başında onun annesi Şenay Hanım ve amca Şükrü Bey, amcasının eşi Kadriye, amcasının kız kardeşi Süreyya Hanım ve Türkan Hanım (Süreyya Hanım'ın çocuğu) tarafından yalnız bırakıldığını görüyoruz.

Gelişme

Mehmet, annesi ile Türkan Hanım arasındaki sorunlar sebebiyle aralarındaki mesafeyi tarifsiz bir hale getiriyor. Süreyya Hanım, bu duruma çözüm olarak, Mehmet'in annesinin onunla İstanbul'a gelerek kalmasını istiyor. Ancak bu plan, çekişmelerin ve aralarındaki kıyışma sürecinin derinleşmesine neden oldu. Türkan Hanım, Mehmet'in kız arkadaşı olarak Nuran'ı tanıttı. Mehmet, Nuran ile çıkmasını istedi, ama Nuran bu teklifi reddetti. Sonra Mehmet, İstanbul'da bulunan doktor Reşat ile arkadaş oldu ve onun yardımıyla Nuran'ı ikna etmeyi başardı.

Sonuç

Türkan Hanım, aralarındaki kıyışma sürecini durdurup, eski günlerini geri getirmeye çalışıyor. Mehmet, Türkan Hanım'ın Nuran'dan Mehmet'in annesine itirazının sebebinin, kendisinin Mehmet'in annesini çok sevmesi olduğunu fark etti. Kitap, annesinin ikna edilmesi sonucu Mehmet'in İstanbul'a gelerek tekrar bir aile oluşturmayı başarmalarıyla sona eriyor.

❤️ paylaşabilirsin

Benzer Makaleler