İrtifa Nedir? - Eduvit
Eduvit

İrtifa Nedir?

2023-12-11 15:15:00

İrtifa, bir nesnenin yükseklik derecesini ifade eden bir fizik terimidir. İrtifa, genellikle hava yolculuğunda kullanılır ve bir uçak veya hava balonunun gökyüzündeki kaydığı konumu ve irtifaya ayarlanmasını ifade eder. İrtifa, normal olarak genel olarak metre cinsinden ölçülür ve en düşük irtifa 0 ve en yüksek irtifa 8848 andır.

İrtifa Nasıl Ölçülür?

İrtifa, genellikle bir Barometre cihazı ile ölçülür. Barometreler, hava basıncının yükseklikde nasıl değiştiğini ölçmek için kullanılır. İrtifalar, barometrik hava basıncı değişiklikleriyle hesaplanır. İrtifi, hava basıncının altındaki yükseklikteki değişimlerini ölçmek için kullanılan özel bir ölçüm cihazı olan barometreyle ölçülür.

İrtifanın Önemi

İrtifa, hava yolculuğunda çok önemlidir. Uçakların ya da hava balonlarının uçuşlarının tahmin edilmesi için kullanılır. İrtişa, hava aracının bütün uçuş süresi boyunca gökyüzüne yakınlığını ve uçuş yolunu tahmin edebilmek için kullanılmaktadır.

İrtifa Aralıkları

Bir uçakın uçuş süresi boyunca belirli irtifa aralıklarında uçması gerekir. Çoğu zaman, uçakların 11.000 metre ile 25.000 metrenin arasında uçması gerekir. Uçakların, yaklaşık 11.000 metrenin altında uçması gerektiği durumlarda da alt irtifa aralıklarının kullanılması gerekir. Bu aralıklar, normal olarak 8.000 - 11.000 metre arasındadır.

İrtifaya Genel Bakış

İrtifa, hava yolculuğunda çok önemlidir. Uçakların güvenli ve konforlu uçuşlar için, irtifa ölçümü kullanılmaktadır. Uçakların ya da hava balonlarının gökyüzündeki kaydıkları konumu ve irtifa aralıklarının ayarlanması için irtifa ölçümü yapılmaktadır. Uçuş süresi boyunca irtifa aralıkları uçaklar tarafından takip edilmelidir.

❤️ paylaşabilirsin

Benzer Makaleler