Canlı Nedir - Eduvit
Eduvit

Canlı Nedir

2023-01-03 21:15:39

Canlı, organizmaların tümünü ifade eden bir terimdir. Canlılar, birçok özellikleri paylaşır ve bu özellikler, onları diğer varlıklardan ayıran özelliklerdir. Canlılar, genellikle düzenli bir şekilde enerji üretir ve bunu kullanır, hücrelerden oluşur, çeşitli ortamlarda yaşayabilir ve üreyebilir.


Canlılar, iki ana kategoride incelenir: hayvanlar ve bitkiler. Hayvanlar, genellikle kendi besinlerini aramaya yönelik hareket edebilir ve bu hareketleri sinir ve kas sistemleri sayesinde yaparlar. Bitkiler ise, genellikle sabit bir yerde yaşar ve güneşten alınan enerjiyi kullanarak besinlerini üretirler.


Canlılar, ayrıca çok sayıda alt kategoriye ayrılır ve bu alt kategoriler, genellikle bir canlı türünün veya bir biyolojik sistemin özel özelliklerini inceleyen bilim dallarıdır. Örneğin, bitki biyolojisi, bitkilerin yapısı, özellikleri, davranışları ve yaşam süreçlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Benzer şekilde, moleküler biyolojisi, moleküler düzeyde canlıların özelliklerini inceleyen bir bilim dalıdır.

❤️ paylaşabilirsin

Benzer Makaleler