Bir Gün - David Nicholls (One Day) Roman Özeti - Eduvit
Eduvit

Bir Gün - David Nicholls (One Day) Roman Özeti

2024-01-04 16:29:58

Bir Gün – David Nicholls tarafından yazılan 2009 romanı, bir arkadaşlık temasının dışında aşk, hayal kırıklıkları ve beklentilerle ilgili de söz konusu. Roman, Emma ve Dexter’in arkadaşlıklarının 15 yıldır takip ettiği hikayeyi aktarıyor. Emma, optimist bir gelecek için çalışan idealist hedeflere sahip bir genç kız olarak başlıyor ve Dexter ise bohem yaşamı sever, ününün getirdiği bozukluk içerisinde yaşayan ve ancak arkadaşlıklarının onu gerçekliğe geri çağırdığını kabullenen bir adamdır.

Karakterler

  • Emma Morley
  • Dexter Mayhew

Kitap Bilgisi

  • Yazar: David Nicholls
  • Yayınevi: Vintage Books
  • Yayın Tarihi: Ocak 2009
  • Sayfa Sayısı: 478

Kısa Özet

Bir Gün, İngiltere'de 2008 yılının 15 Temmuz gününe bakan arkadaşlık hikayesine odaklanıyor. Hikaye, 1988'de Oxford mezunu Emma ve Dexter'in arkadaşlıklarını takip ediyor. Emma, Dexter'den daha idealist ve kararlı olarak başladığı bir özgürlük ve mücadele üzerine akıllı bir hikaye anlatıyor. Dexter ise, arkadaşlıklarının geri çağırdığı gerçeğe karşı çıkmak için onu etkileyen hayatın kötülüklerine tutulmuştur.

Uzun Özet

Giriş

Bir Gün, Emma Morley'in 1988'de Oxford mezuniyetinden sonra yürüttüğü arkadaşlıkları takip ediyor. Emma ve Dexter, karşı cinsten olan en yakın arkadaşlarıdır. Emma morali yüksek ve hedefleri olan bir genç kızdır. Dexter ise, hayatın getirdiği zorluklarla baş edebilmek için partiye giden, arkadaşlarının emirlerini dinleyen ama aslında idealist bir adamdır.

Gelişme

Yıllar ilerledikce, Emma ve Dexter'in arkadaşlıkları giderek artar. Farklı kişiliğe ve zevklere sahip olanlar arasındaki uyumlu ilişki, emin adımlarla birbirlerine yaklaşır. Emma bir Londra evinde çalışır ve üstadına başarıyla çalışır. Dexter ise çeşitli müdürlükleri olan bir TV şovunda çalışır. Emma ve Dexter arasındaki arkadaşlık, karmaşık durumlardan geçtiği birçok anı ve kötü şansı paylaşırken yüzlerce gülüş, ağlamak ve yoğun hayata karşı gösterdikleri direnç içerisinde sürmektedir.

Sonuç

Bir Gün, Emma ve Dexter'in arkadaşlığının kesişmeyecek taraflarını, potansiyelini, çaresizliğini, korkularını ve şanslarını gösteren somut ve somutlaşmış bir hikayedir. İki arkadaşın arasındaki bağ, onları birbirine yakın tutarken, aralarındaki uzaklaşma hayatın sürekli değişimine dirençli olarak ortaya çıkar. Emma ve Dexter arasındaki karmaşık arkadaşlık, hayatlarının kontrolünü ele alırken hayatın kendilerine neler getirebileceğine dair merak ediyor.

❤️ paylaşabilirsin

Benzer Makaleler