Antifriz Nasıl Yapılır? - Eduvit
Eduvit

Antifriz Nasıl Yapılır?

2023-12-11 15:01:19

Antifriz, motorların daha uzun süre çalışmasını sağlamak için kullanılan külçe bir yağdır. Antifriz, motor soğutma sisteminde, sıvı kaynama noktasını düşürmek ve daha uzun sürede sıvı kaybetmemek için kullanılır. Aynı zamanda, antifriz çoğu metalin oksitlenmesini veya korozyonuna karşı korur.

Antifriz en basit şekliyle, suya katılan kimyasal maddeler bileşiminde mevcuttur. Antifriz eklemek, motoru çalışmasının büyük ölçüde ücretsiz olmasını ve daha güvenilir olmasını sağlayacaktır. En çok kullanılan antifriz tipi, gümüş nitrat veya etilen glikol bazlı antifrizdir. Ayrıca, etilen glikol temelinde antifriz bazlı sıvılar da mevcuttur.

Antifrizin Nasıl Kullanılacağı

Tüm soğutma sistemleri için, motorun üretici tarafından önerilen antifriz kullanılmalı ve söz konusu antifriz sistemdeki sıvı seviyesinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Bu, mümkün olduğunca düzenli olarak yapılmalıdır.

Öncelikle, motorun kaputunu kaldırın ve sıvı seviyesini kontrol edin. Eğer zamanı gelmişse, antifrizin doldurulmaya hazır olduğu anlamına gelir. Motorun soğutma sistemindeki sıvı seviyesinin düşük olduğunu gördüyseniz, akü şarj cihazının benzin kabına doldurulması gerekebilir. Sıvı tankının tamamen dolu olmasına dikkat edin.

Antifrizin katılmasından sonra, motorun üreticisi tarafından önerilen antifriz çözeltisindeki sıvı seviyesini kontrol edin. Genellikle arabanın üreticisi, gerekli sıvı seviyesinin ne kadar olduğunu belirler ve bunu özellikle motorun soğutma sistemi kapağının üzerinde belirtir. Kontrol sıvı seviyesinin, mümkün olduğu kadar düzeyde tutulması gerekir.

Bu, antifrizin motorun soğutma sistemini zarar vermeden düzenli olarak değiştirilmesini sağlamak için önemlidir. Antifrizin kötü bir şekilde kontrol edilmesi, motorun zarar görmesine neden olabilir.

Antifriz değiştirme sıklığı

Antifriz genellikle araba kullanımının her 15.000 mili bittiğinde değiştirilmelidir. Antifrizin sıklıkla değiştirilmesi, soğutma sistemi zarar görmeden sıvı kaybını önleyerek motorun daha uzun süre çalışmasını sağlayacaktır.

Ayrıca antifrizin kullanım süresi 20.000 milin üzerinde olana kadar değiştirilmemelidir. Antifriz değiştirme sıklığının arttırılması, motorun daha uzun süre sorunsuz çalışmasını sağlayacağı gibi, soğutma sisteminde oluşabilecek engelleri önleyecektir.

Antifrizin kötü kontrol edilmesi, motor soğutma sisteminin çalışmasını etkileyebilir. Bu, motorun daha uzun süre çalışmamasına neden olur ve yedek parça değiştirmek için daha fazla para harcamak gerekebilir.

Antifrizin doğru şekilde kontrol edilmesi, motorun daha uzun süre çalışmasını ve üretici tarafından önerilen antifriz sıvısının kalitesini koruyacaktır. Motor soğutma sisteminin üzerindeki sıvı seviyesinin kontrol edilmesi, soğutma sistemi üzerindeki herhangi bir engele karşı önlem almak için kolaylık sağlar.

❤️ paylaşabilirsin

Benzer Makaleler