Abirateron (Zytiga) Nedir - Eduvit
Eduvit

Abirateron (Zytiga) Nedir

2023-12-14 17:05:47

Abiraterone asetat (Zytiga®), vücutta diğer bölgelere yayılmış ilerlemiş prostat kanseri olan erkekler için bir hormon tedavisi türüdür.

Abiraterone, vücudun testosteron üretimini engelleyerek çalışır ve diğer hormon tedavilerinden farklı bir yol izler. Genellikle, prostat kanseri hücreleri, vücudun diğer bölgelerine yayılmış olsa bile testosteronsuz büyüyemez.

Unutmayın, Abiraterone prostat kanserinizi tamamen iyileştirmez, ancak kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir ve bazı erkeklerin daha uzun yaşamasına katkıda bulunabilir. Ayrıca ağrı ve yorgunluk gibi semptomları tedavi etmeye veya geciktirmeye de yardımcı olabilir.

Kimler abirateron tedavisi alabilir?

Abirateron genellikle diğer hormon tedavi türlerine cevap vermeyen prostat kanseri olan erkeklere önerilir. Ancak bazı durumlarda, ileri evre prostat kanseri için ilk tedavi olarak da düşünülebilir.

Daha önce enzalutamid adlı başka bir hormon tedavisi gördüyseniz, abirateron sizin için uygun olmayabilir. Bu konuda daha fazla bilgi aşağıda verilmiştir.

Hormon tedavisinden sonra abirateron:

Abirateron, ileri evre prostat kanseri olan bireyler için bir tedavi seçeneğidir, özellikle kanserin diğer hormon tedavilerine yanıt vermediği durumlarda tercih edilir. Bu durum genellikle hormon gerilemiş veya kastrate dirençli prostat kanseri olarak adlandırılır.<

Doktorunuz, kemoterapi yapamayacak durumdaysanız veya henüz yapmak istemiyorsanız abirateron önerebilir. Ayrıca, daha önce kemoterapi ilacı olan doksetakseli aldıysanız ve kanserin buna yanıt vermediyse abirateron size önerilebilir.

Abirateron ilk tedavi olarak:

Bazı erkeklerin, ileri evre prostat kanseri teşhisi konulduğunda abirateron tedavisine başlamalarından fayda gördüklerini gösteren kanıtlar bulunmaktadır. Bu genellikle hormonlara duyarlı prostat kanseri olarak adlandırılır, çünkü kanser standart hormon tedavisine yanıt vermeye meyilli olabilir.

İskoçya'da abirateron, ileri evre prostat kanseri olan bazı erkekler için NHS (Ulusal Sağlık Hizmeti) aracılığıyla ilk tedavi olarak sunulmaktadır. İskoçya ve Galler'de, abirateron, yayılma riski yüksek olan lokalize veya lokal olarak ilerlemiş prostat kanseri olan bireylere ilk tedavi olarak sunulmaktadır.

Ancak, İngiltere ve Kuzey İrlanda'da abirateron şu anda bu hastalar için birinci basamak tedavi seçeneği olarak sunulmamaktadır.

Eğer yakın zamanda lokalize, lokal olarak ilerlemiş veya ileri evre prostat kanseri teşhisi konulduysanız, doktorunuz size mevcut tedavi seçeneklerini konuşacaktır.

❤️ paylaşabilirsin

Benzer Makaleler