Eduvit

Japonca Mütercim ve Tercümanlık

Japonca Mütercim Ve  Tercümanlık Nedir ?

Japonca çevirmenlik, Japon dilini başka dillerle çevirmek için yapılan bir hizmettir. Mütercim, Japon dilinden başka bir dille yazılmış metinleri Japonca'ya çevirmek için kullanılan bir terimdir. Tercüman ise Japonca'dan başka bir dille konuşulan metinleri çevirmek için kullanılan bir terimdir. Özetle, Japonca mütercim ve tercümanlık Japon dilini başka dillerle çevirmek için yapılan bir hizmettir.

Japonca Mütercim Ve Tercümanlık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar ?

Japonca mütercim ve tercümanlık bölümü mezunları, Japonca dili ve kültürünü iyi bilen ve çeviri yapabilen uzmanlar olarak eğitilirler. Bu nedenle, Japonca mütercim ve tercümanlık bölümü mezunları genellikle Japonca dili ile ilgili farklı alanlarda çalışabilirler. Örnek olarak:


Çevirmen olarak çalışabilirler: Japonca mütercim ve tercümanlık bölümü mezunları, Japonca dili ile ilgili metinleri ve konuşmaları başka dillere çevirebilirler.


İşletmelerde çalışabilirler: Japonca mütercim ve tercümanlık bölümü mezunları, Japonca dili ile ilgili işletmelerde çalışabilirler. Örneğin, Japon şirketlerin Türkiye ofislerinde çalışabilirler.


Eğitim alanında çalışabilirler: Japonca mütercim ve tercümanlık bölümü mezunları, Japonca dili öğretmeni olarak okullarda veya özel eğitim kurumlarında çalışabilirler.


Turizm ve seyahat alanında çalışabilirler: Japonca mütercim ve tercümanlık bölümü mezunları, turizm ve seyahat alanında çalışabilirler. Örneğin, Japon turistleri rehberliği yapabilirler.


Medya ve yayıncılık alanında çalışabilirler: Japonca mütercim ve tercümanlık bölümü mezunları, medya ve yayıncılık alanında çalışabilirler. Örneğin, Japon haberlerini Türkçe'ye çevirebilirler.

Japonca Mütercim ve Tercümanlık Bölümü Dersleri

Japonca Mütercim ve Tercümanlık bölümü derslerini aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

 • Dünya Uygarlıkları
 • Çevirmenler için İleri Japonca
 • Çeviri Esasları
 • Çevirmenler için Etkili Konuşma ve Yazma
 • Karşılaştırmalı Dil Bilgisi
 • Not Alma ve Özetleme Teknikleri
 • Çeviri ve Medya
 • Çeviri Eleştirisi

Japonca Mütercim ve Tercümanlık Bölümü İş Olanakları

Japonca Mütercim ve Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra çalışabileceğiniz yerlerini görebilirsiniz.

Tercümanların varlık gösterebileceği ikinci bir özel istihdam alanı yayınevleridir. Roman, hikaye, şiir, çocuk kitabı gibi farklı türlere ait yabancı yayınları dilimize kazandıran yayınevleri, söz konusu çeviri işini profesyonel çevirmenler aracılığı ile gerçekleştirir. Kaynak ve hedef dile tam anlamıyla hakim tercümanlar, edebiyat, tarih, sanat, felsefe, bilim gibi onlarca farklı kategoride kitap vb yayın çevirilerine imza atabilir.


Farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve bir biçimde yurtdışı bağlantısı olan özel şirketler de yine tercümanlar için iş imkanlarının bulunduğu kuruluşlar olma özelliği taşır. İthalat, ihracat, gümrük, dağıtım, lojistik gibi dil bilmenin ve yabancı dilde iletişimin zaruri olduğu dallar için çevirmenlere ihtiyaç duyulur.

Japonca Mütercim ve Tercümanlık' bölümüne sahip üniversiteler

Japonca Mütercim ve Tercümanlık bölümü Türkiye'de hangi üniversitelerde olduğunu aşağıdaki listeden görebilirsiniz.

❤️bu bölümü paylaş

 • Eğitim dillleri

  Japonca Mütercim ve Tercümanlık bölümü hangi dillerde eğitim veriyor ?

  Türkçe
 • Üniversite sayısı

  Japonca Mütercim ve Tercümanlık bölümü Türkiye'de kaç adet üniversitede var?

  1
 • Puan türü

  Japonca Mütercim ve Tercümanlık bölümü hangi puan türünde alım yapıyor?

  DİL
 • Eğitim süresi

  Japonca Mütercim ve Tercümanlık bölümü kaç yıllık?

  4 yıllık
 • Ne zaman açıldı

  Japonca Mütercim ve Tercümanlık bölümü Türkiye'de ne zaman açıldı?

  2021 tarihinde

Benzer Bölümler